Doğru abiye seçimi nasıl olmalı - Abiye AVM - Tesettür ve Abiye Modelleri

Vücut tipine göre doğru abiye seçimi oldukça önemli bir konudur. Abiye seçiminde öncelikle vücut tipinize göre doğru tercihleri belirlemeniz ve doğrultuda kıyafetlerinizi seçebilmelisiniz. Doğru seçim her zaman kazandırır.

Abiye seçimi kadınların ve genç kızların en çok zorlandıkları durumlardan biridir. Vücut tipini bilmeden yapılan seçimlerde genelde kötü bir imaj oluşturmaktadır. Doğru abiye seçimi ile ne kadar şık ve güzel göründüğünüzü sizde fark edeceksiniz. Doğru abiye seçimi nasıl olmalı

Vücut tiplerine göre abiye seçimi

Öncelikle hangi vücut tiplerinin olduğunu görelim ve sonrasında ise kendi vücut tipimizi seçelim. Bu kısmı başardıktan sonra gerisi çok kolay olacaktır.

Doğru abiye seçimi nasıl olmalı
Kadın vücut tipleri ve şekilleri verilmiştir.
 • Elma Tipi Vücuda Sahipseniz,
 • Armut Tipi Vücuda Sahipseniz,
 • Kum Saati Vücuda Sahipseniz,
 • Atletik Vücuda Sahipseniz,
 • Muz Tipi Vücuda Sahipseniz,
 • Esmer Tenliyseniz,
 • Açık Tenliyseniz,
 • Kızıl Saçlıysanız,
 • Kumralsanız,
 • Buğday Tenliyseniz

Doğru abiye seçimi zamanı geldi

 1. Elma Tipi Vücuda Sahipseniz

Bu tipin karakteristik özelliği vücudun üst kısmının alta göre daha geniş olması. Elma tipi vücuda sahipseniz, göğüs bölgenizi ve bacaklarınızı ön plana çıkararak bel bölgenizi gizleyebilirsiniz. Derin V yaka dekolteler de uzun ince bir siluet oluşturmak için ideal. Siluette denge yakalamak isteyenler kabarık etekli modelleri de tercih edebilirler. Doğru abiye seçimi nasıl olmalı ilk tipi inceledik.

 1. Armut Tipi Vücuda Sahipseniz

Geniş kalçalar, ince bel ve dar omuzlar ile karakterize bu vücut tipinde kalça ve bel arasındaki simetriyi yakalamak önem taşıyor. Vücudun üst kısmını ön plana çıkarıp omuzları vurgulamak için straplez kesim, dantel detaylar, işli korse ve kabarık etekler uygun. Sade abiyeler de daha zarif ve sofistike bir görünüm için ideal.

 1. Kum Saati Vücuda Sahipseniz

Vücudun alt ve üst kısmının birbiriyle son derece orantılı olduğu bu tip vücuda sahip kadınlar pek çok modeli cesurca deneyebilirler. Belin inceliğini vurgulayan balık modeller, vücudu saran dar tasarımlar, basene kadar oturan, etekleri dökümlü modeller, sırtı açık seçenekler ve A kesim etekler rahatlıkla tercih edilebilir.

 1. Atletik Vücuda Sahipseniz

Bel kısmının belirgin olmadığı atletik vücutlarda omuzlar geniş, kalça dar, göğüsler küçüktür. Kısa modeller bedeni sararak ‘balerin’ görünümü yaratır ve siluetin dengeli olmasını sağlar. Düz siluetli kesimler, dekolteye dikkat çeken V yakalı tasarımlar ve omuzların duruşunu zarifleştiren kısa kollu modeller de bu vücuda uygun diğer seçenekler arasında.

Doğru abiye seçimi nasıl olmalı
Doğru seçim yaptıktan sonra giydiğiniz bütün abiye elbiseler sizi gösterecektir.
 1. Muz Tipi Vücuda Sahipseniz

Muz vücut şekline sahip kadınlar çok kilo almaz, bacakları genellikle incedir ve bel bölgeleri çok belirgin değildir. Birçok modeli kolaylıkla taşıyabilen muz vücudu daha çekici kılmak için bedende kıvrımlar oluşturan balık ve A kesim modeller, daha hareketli kılmak içinse belden aşağısı dökümlü, hafif etekli modeller ideal.

Ten renklerine göre abiye seçimi

 1. Esmer Tenliyseniz

Esmer tenli kadınlar neredeyse tüm renkleri taşıyabilirler. Beyaz ve kırmızı gibi kontrast renkler esmer tende dikkat çekici bir hava yaratırken, fuşya, şeftali tonları ve turuncu gibi yumuşak renkler daha romantik bir görünüm sağlar.

 1. Açık Tenliyseniz

Açık tenliler genel olarak pudra, beyaz, bej gibi çok açık renklerden kaçınmalılar. Sarı saçlılar bebek mavisi, mor, pembe ve yeşil tonları ile pastel renkleri rahatça taşıyabilirler. Siyah da çekici bir görüntü yakalamak için doğru seçim.

 1. Kızıl Saçlıysanız

Kızıl saçlılar siyah yerine moru tercih etmeliler. Koyu sarı ve yeşil tonları, parlak maviler ve maviye çalan griler de kızıllar için uygun alternatifler.

 1. Kumralsanız

Sıcak tonların ve doğal pastellerin çok yakıştığı kumrallar için mor ve yeşil tonları ile açık maviler uygun. Diğer seçenekler ise siyah ve kırmızı.

 1. Buğday Tenliyseniz

Kırmızı, koyu mavi ve siyah buğday tenlileri fazla ciddi gösterir. Buğday tenin en yakın dostları pembe, açık mavi ve lila tonları.